Maironiečiai kiekvienais metais progimnazijoje rengdavo Sausio 13-osios minėjimą pradinukams. Kadangi šiemet, minint 30-ąją Sausio 13-ąją, mokomės namuose, maironiečiai nusprendė pasikviesti Laisvės gynėjų – 1991-ųjų Sausio 13-osios liudininkų.

Į nuotolinį susitikimą su maironiečiais atvyko 1991-ųjų visą sausį Parlamentą saugojęs pasvalietis, Laisvės gynėjas Žydrūnas Strakša. Svečias papasakojo apie savo, pasieniečio, darbą Lietuvos – Latvijos pasienyje, baugias grėsmes susidūrimuose su OMON‘u, skaudžias kolegų netektis Medininkuose...

Laisvės gynėjas prisiminė įtampą, nežinomybę, bet ir jaunatvišką maksimalizmą istorinę Sausio 13-ąją. Prieš 30 metų nebuvo mobiliukų, kurie galėjo padėti orientuotis toje baisioje situacijoje, kai sovietų kareiviai siekė užimti Televizijos bokštą, Televizijos ir radijo Komitetą. Parlamente susirinkusi jaunos Lietuvos vyriausybė buvo saugoma savanorių ir pasieniečių. Jokių kariuomenės ginklų, tik medžiotojai atsinešė savo šautuvus, pastatytos barikados ir jūra iš visos Lietuvos suvažiavusių žmonių. Aikštė prieš Parlamentą siūbavo nuo lietuviškų patriotinių dainų, žmonės čia susirinko tėvynės ginti.

Žydrūnas Strakša pasakojo apie tvirtą pasiryžimą ginti Parlamentą, apie valstybės valdžios saugojimą, ilgalaikį budėjimą, ruošimąsi apsaugoti ir apginti Lietuvos laisvę, paslaptingo tunelio po Seimo rūmais kasimą. Pasieniečiams, pasitelkus du tremtinius, dirbusius tolimose Rusijos šachtose, buvo įsakyta slapta kasti tunelį po Parlamentu. Tai buvo sunkus ir ilgas darbas, bet visi darbavosi vieningai ir iškasė net iki dabartinio fontano, esančio prie Seimo rūmų. Šis tunelis buvo skirtas evakuacijai, bet jos neprireikė. Tunelis taip ir liko nepanaudotas...

Maironiečiams kilo daug klausimų apie tas jiems tolimas dienas: „Ar šiandien eitumėte ginti Tėvynės? Kokia buvo Lietuva prieš 30 metų? Kaip sutarėte su bendražygiais? Ar nebijojote? Ką veikiate dabar ir ką mėgstate veikti? Ar esate rezervo karys?“...Į visus klausimus svečias atsakė išsamiai ir nuoširdžiai.

Susitikime išvydome svečio nuotrauką, kurioje jo krūtinę puošia net 4 medaliai. Vienas iš jų – Sausio 13-osios. „Pats brangiausias“, - prisipažino Laisvė gynėjas.

Nuotolinis susitikimas su Laisvės gynėju Žydrūnu Strakša buvo išskirtinė patriotizmo pamoka maironiečiams.

„Pasvaliuko“ informacija

1 1 2 1

109 5